ALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetiniz boş.
Sarı Kantaron Ekstraktı DEPRESYONLA İLİŞKİSİ

 Sarı kantaron (St.Johns Wort) üzerinde yakın geçmişte Amerika’da, insan üzerinde yapılan bilimsel deneylerde, kullanılan bir sarı kantaron preparatı, deneklerin %67’sinin hafif ve orta dereceli depresyondan kurtulmalarını sağlamış ayrıca endişe, kayıtsızlık, uyuşukluk, fazla uyuma, uykusuzluk, iştahsızlık (anoreksi), değersizlik hissi gibi semptomlarından kurtulmalarında oldukça faydalı sonuçlar saptanmıştır. Sarı kantaron bitkisinin ana etken maddesi, Hypericin adlı maddedir. Bu madde, antidepressif ve çok güçlü antiviral(virüs öldürücü) etkilere sahiptir. Bu etki (virüslere karşı etki) öyle güçlüdür ki, geçtiğimiz yıllarda, AIDS’e karşı etkili olup olamayacağı konusunda geniş kapsamlı laboratuar araştırmaları yapmak gereği duyulmuştur. Günümüzde Sarı kantaron bitkisi kullanılarak pek çok virütik hastalığın tedavi edilebileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
   
  Sarı kantaron, sinirsel rahatsızlıklara karşı kullanılabilecek en değerli şifalı bitkilerden biridir. Sarı kantaron bitkisi geleneksel olarak da zaten hep, korku, gerginlik, uykusuzluk ve depresyona karşı kullanıla gelmiştir. Özellikle menopoz döneminde görülen bu tür rahatsızlıkların tedavisinde çok olumlu sonuçlar alınabilir. Uykuda idrar kaçırma da sarı kantaron bitkisi ile tedavi edilebiliyor, çünkü bu rahatsızlık genelde ruhsal nedenlerden kaynaklanıyor. Premenstruel sendrom (adet öncesi gerginlik sendromu) tedavisinde kullanılır.


    Hormon düzeyindeki değişikliklerin belirtilerini azaltan ve bedene yeni güçler kazandıran özellikleri nedeniyle, menopoz sıkıntılarına karşı sarı kantaron mutlaka kullanılmalıdır. Sarı kantaron ayrıca, karaciğeri ve safrakesesini güçlendiren önemli bir toniktir.
Virüslerin yol açtığı, dudak uçuğu (herpes), su çiçeği ve zona, nevralji, bel ile sırt ağrıları, kas ve eklem ağrıları tedavilerinde doğal bitki takviyesi olarak kullanılabilir..

Sarı kantaron, safra salgılarını arttırmak, sinirsel kökenli mide rahatsızlıklarını yatıştırmak ve mide ülserini tedavi etmek gibi durumlarda da kullanılır. Ayrıca sinir yaralanmalarında ve her türlü sinirsel şikâyetlerde, çarpma sonucu yaralanmalarda ve ağır kaldırma sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarda kullanılabilir. Bunların haricinde, ishale karşı da etkili bir bitkidir. Bitkinin ayrıca, sinir iyileştirici olarak adlandırılan ve sinirsel rahatsızlıklarda, nevrozlarda, uykusuzlukta ve sinir yorgunluklarında başarıyla kullanılmaktadır. Almanya'da, geçen yıl doktorlar tarafından üç milyondan fazla reçeteye yazılmıştır. Sarı kantaron bitkisi, Sigarayı bırakma sürecinde görülen gerginlik içinde günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

 

 

SARI KANTARON FAYDALARI

 

 • Sarı kantaron bitkisi hafif ve orta derecede seyreden depresyonu giderici ve tedavi edici özelliği vardır.

 • Kaygı, korku, umutsuzluk, irrasyonellik, ironi hali, başarısızlık, endişe ve stres giderici özelliği vardır.

 • Sarı kantaron kullanan kişilerde kendini daha pozitif ve mutlu hissetme etkileri görülür.

 • Sarı kantaron yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

 • Sinirsel hastalıkların tedavisinde çok güçlü bir destekleyicidir.

 • Sarı kantaron ilk sigarayı bırakma sürecinde destekleyici olarak kullanılır.

 • Endişe, kayıtsızlık, uyuşukluk, fazla uyuma, uykusuzluk, iştahsızlık (anoreksi), değersizlik hissi gibi semptomların tedavisinde kullanılır.

 • Sarı kantaron ağrıların azalmasında ve hafiflemesinde etkilidir.

 • Hormonal değişim kaynaklı saç dökülmesini azaltır.

 • Premenstruel sendromu (adet öncesi gerginlik sendromu) azaltıcı özelliği vardır.

 • Virüslerin yol açtığı, dudak uçuğu(herpes), suçiçeği ve zona, nevralji tedavisinde kullanılır

 • Sarı kantaron Ağız içinde çıkan aft rahatsızlığının daha hızlı atlatılmasında kullanılır.

 • Karaciğeri ve safrakesesini güçlendiren önemli bir toniktir.

 • Sarı kantaron Uykusuzluk ve fazla uyuma problemlerinde faydalıdır.

 • Kronik yorgunluk sendromunda ve menopoz dönemindeki sıkıntı, stres ve gerginliklerin giderilmesinde yardımcıdır.

 • Sarı kantaron Yanıkların (Güneş yanıkları da dahil) iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.